Sayfalar

5 Mayıs 2011 Perşembe

bir klasik olarak Hıdırellez duamız


Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil...

Sağlığı iyi olsun.

Kalbi ritmini çalsın. Yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın. Ciğerlerinden nefes, midesinden gurultu, bacaklarından güç eksik olmasın....

Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın.

Sevdikleriyle birarada olsun. Kolu kollarına değsin, gözü gözlerinin içine baksın. Lafları birbiriyle başlasın. Nesi varsa, bölüşücek biri olsun; nesi yoksa, bulup getiricek biri olsun.

Bu birileri az ama öz olsun. Bazıları dünyada tek olsun. Sevgisinin tamamını harcasın. Harcasın ki, ona büyük bir miras kalsın.

Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun. Onun yeri ayrı olsun. Onu soysun, başucuna koysun ama yalan uydurmasın. O herşeyine, her haline tek tanık olsun. Bir hareketiyle güldüren, bir hareketiyle ağlatan olsun. Duyguların hepsi onda olsun. Kalbi buna teslim olsun. Bütün şarkılar onu anlatsın. Aşık olsun, sırılsıklam olsun. Kurumasın.

Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. Başarının gerçek adının bu olduğunu unutmasın. İbadet eder gibi, bu keşfini hergün yeniden kutlar gibi, onu yapıp dursun. Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün. Daha iyi yaptıkça bunu başkaları da görsün. O başkalarının bunu gördüğünü, dış gözüyle görsün, iç gözüyle işine baksın.

Neşesi bol olsun.

Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçinde birşey durup durup zıplasın. Duydukları, gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın. Gürültü çıkarsın. Saçma şeyler söylesin. Çocuklukta en şımardığı ana, sık sık gidip gelsin. Nereye gidip geldiği bilinmesin.

Değiştirmek istedikleri değişsin.

İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. Eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun. Dilediği yere taşınsın. Kendinden taşınmak isterse, içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun. Bileği, bütün alışkanlıklarıyla, bağımlılıklarıyla güreşsin.

Birşey ona sürpriz olsun. Günlerinden birgünü, bir pakete sarılı olsun. Açılınca, içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. Bu gün üçyüzaltmışbeş'ten herhangi biri olsun. Öylesine bir pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde, unutulmaz bir salı saklasın. Öyle tahmini mümkün olmayan birşey olsun ki bu, hayatın zekasını anlatsın.

Bir hayali gerçek olsun. Bir hayale gözünü yumsun. Peşinden koşup, onu sobelesin. Hayalini kendinden saklamasın. Bir çizgi filmde olduğunu, herşeyin mümkün olduğunu unutmasın.

Bu duayı okusun. Kendi sesiyle duysun. Duası gerçek olsun.

Her kelimesine şükretsin. Tek satırına nazar değmesin. Amin.

10 yorum:

Adsız dedi ki...

amin. çok güzel bir dua olmuş, üç kez okudum :)

Adsız dedi ki...

başlıkta yazım hatası olmuş sanki. şimdi dikkatimi celbetti. hdrezllez yerine hıdırellez olması gerekmiyor mu? yoksa ben mi yanlış biliyorum :))

Adsız dedi ki...

son blogunuz olduğu için buraya editlemek urumunda kaldım.konuyla alakası yok ama sizinle alakası var diye düşünüyorum.giyinmeyi çok seven insanlar olarak izlememiz gereken bir video. http://www.youtube.com/watch?v=_uN5fC-kdUQ

mgntwmn dedi ki...

@hayalhanem olsun olsun olsun!
düzeltme için teşekkürler...

NzN dedi ki...

akşama dileklerimizi gül dibine gömerken biz de bunu okuyacağız. Bu sabah başka bir blogta keşfettim ve çok hoşlanmıştım :) bilinen bi şeymiş demek ki....

mgntwmn dedi ki...

sanırım değişik yörelerde değişik ritueller var. seninki de olsun bakalım.

kendimi türbe gibi hissediyorum :p

Olé dedi ki...

Ne guzel bir duaymis bu boyle!!! Bu bir anonim mi sen mi yazdin ben onu anlayamadim. Hidirellez bayramin kutlu , yukaridaki tum dileklerin gercek olsun canim.

mgntwmn dedi ki...

hepimizin dilekleri kabul olsun!

geçen hıdırellez'de mailime 'bir çingene kadının hıdırellez duası' başlığıyla düşmüştü. şu ana kadar benimdir diyen çıkmadığına göre anonim.

ayrıca salı'dan sonra görüşelim.

Adsız dedi ki...

cok begendim, harika olmus....
ve amin bu arada...

Adsız dedi ki...

cok begendim, harika olmus....
ve amin bu arada...