Sayfalar

4 Mayıs 2010 Salı

Hıdrellez geldi bir dilek tutsana!

bu yıl kaçıncısının düzenleneceğini bilmiyorum ama ikincisinden beri herhalde 7 yıldır gidiyorum Hıdrellez Şenlikleri için Ahırkapı'ya. Daha kimseciklerin haberi yoktu o zamanlar. Giritli bahçesini açar, likör ikram ederdi bütün gece. dilek ağacının sürüklenerek suya atıldığını görebiliyorduk o zamanlar. herşey orjinaline en yakın haldeydi.

Bir Trakya çocuğu olarak bu ritüelleri iyi bilirim. Mesela Hıdrellez sabahı gençler sevdiğinin elini tutup dereye girerlerdi allahın ayazında. ne o, iki mıncıracaklar birbirlerini, bir de dua edecekler evlenmek için. 41 çeşit ot toplanır eve gelip onunla banyo yapılırdı dileğin gerçekleşmesi için. herkes en şık kıyafetlerini giyerdi bu arada. annesinden, ablasından kalan gelinliği giyenler bile olurdu, öyle söyliyeyim.

Ahırkapı Şenliklerini şehre duyuran ayaklı hoparlör oldum bunca zaman. Çevremdeki herkese duyurdum, gitmesini sağladım vs. Amaç ne? Çok eğlence var, hadi gelin. Her geçen yıl reklamlarının da daha çok yapılmasıyla geçen sene şenlik artık Ahırkapı'ya sığmadı. Sahile aldılar. Ancak insanlar yine de sığamadı. Gecemin yarısı kardeşimi aramakla, diğer yarısı da wc kuyruğunda beklemekle geçti. Şimdi bunca insanı her yıl organize edip bu yıl benden ses çıkmayınca herkes arıyor. Gidiyoruz değil mi? Bilmem siz biliyorsunuz artık gidin. o kalabalığa girebilecek miyim emin olamıyorum. Zaten artık normal halka açık bir festivale dönüşen Hıdrellez'de dilek dilemek istemiyorum. 

Bahçeye kibrit çöpünden resim yaparak dilek dileyeceğim bu yıl.  

7 yorum:

(Süper)Cem dedi ki...

eheh herkes öğrendikten sonra o eski heyecanı ve keyfi kalmıyor mekanların. her zaman böyle olmuştur sanırım.

annem küçükken gül ağacının dibine mermerden ev yapardı. evi oldu, iki tane oldu hemde. zorlukların en zorlarını çektiler ve iki ev sahibi oldular. hıdrellez amca sayesinde mi, yoksa köyde satılan arsalar sayesinde mi bilemem ben. o zamanlar küçüktüm :P

ama ben bisiklet resmi çizip koydum gül ağacının dibine. iyi çizememişim demek, akrabamızın eski bisikletini layık gördü bana hıdrellez amca. ama akrabamıza yenisini layık görmüştü. zaten o yüzden bana layık görülmüştü eski bisiklet. o günden bu yana kılım hıdrellez amcaya. adam kayırıyor. anam istedi evi oldu, akraba istedi cillop bisikleti oldu ama bana? yarı yolu üstünde, ayrı yolu altında gidebildiğin bir bisiklet. adaletin bu mu hıdrellez?!

:p

Enteldantel! dedi ki...

Yine de gitsek ya la? Ben gidicem galiba :/

Chopartypical dedi ki...

esasen o atraksiyonun benden bekleniyor olması lazım, hayır ceme bisiklet almak gibi bir niyetim olmadı. :P tutup kolundan herkesi götürme atraksiyonu ama gel gör ki bizim bir halısahamız macımız, yenilmeyi arzulayan bir takımımız var. aslında gitmiş olsam geçmişim ve geleceğim pişti olacak gibi geliyor. kalsın diyorum. nerde çokluk orda bokluk hem.

mgntwmn dedi ki...

Cem Hıdır diye bi blog kurup dileklerini okusaydık insanların. eğlenceli olurdu ne dersin?

Entel benim gibi bir terazi burcuna bu yapılmaz! ama önlemimi aldım ve mini etek giydim. artık bir futbol takımı adam bile sokamaz beni o kalabalığa. sokar da nasıl çıkarım üstünde düşünmek istemiyorum:)

Chop bir gün ismini doğru telaffuz edebilirim umarım ve piştilerden kaçarak yaşanmeeeez!(bir an kendimi güzin abla gibi hissettim yazarken)

ay çok güzel bir gün. bi dilek tutun. hıdır gerçekleştirmiyorsa ben gerçekleştircem dileğinizi hadi bakim:)

Coşkun Hürsel dedi ki...

Dilek umuttur. Umut fakirin ekmeğidir. Umut yaşama sevincidir. Dile benden ne dilersen, yeter ki dile!

mgntwmn dedi ki...

Dilek dediğin böyle olur. ben diledim hepimiz için, astım gül ağacına kırmızı kurdelayla:))

Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil...
Sağlığı iyi olsun.
Kalbi ritmini çalsın. Yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın. Ciğerlerinden nefes, midesinden gurultu, bacaklarından güç eksik olması....
Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın.
Sevdikleriyle birarada olsun. Kolu kollarına değsin, gözü gözlerinin içine baksın. Lafları birbiriyle başlasın. Nesi varsa, bölüşücek biri olsun; nesi yoksa, bulup getiricek biri olsun.

Bu birileri az ama öz olsun. Bazıları dünyada tek olsun. Sevgisinin tamamını harcasın. Harcasın ki, ona büyük bir miras kalsın.
Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun. Onun yeri ayrı olsun. Onu soysun, başucuna koysun ama yalan uydurmasın. O herşeyine, her haline tek tanık olsun. Bir hareketiyle güldüren, bir hareketiyle ağlatan olsun. Duyguların hepsi onda olsun. Kalbi buna teslim olsun. Bütün şarkılar onu anlatsın. Aşık olsun, sırılsıklam olsun. Kurumasın.
Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. Başarının gerçek adının bu olduğunu unutmasın. İbadet eder gibi, bu keşfini hergün yeniden kutlar gibi, onu yapıp dursun. Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün. Daha iyi yaptıkça bunu başkaları da görsün. O başkalarının bunu gördüğünü, dış gözüyle görsün, iç gözüyle işine baksın.

Neşesi bol olsun.
Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçinde birşey durup durup zıplasın. Duydukları, gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın. Gürültü çıkarsın. Saçma şeyler söylesin. Çocuklukta en şımardığı ana, sık sık gidip gelsin. Nereye gidip geldiği bilinmesin.

Değiştirmek istedikleri değişsin.
İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. Eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun. Dilediği yere taşınsın. Kendinden taşınmak isterse, içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun. Bileği, bütün alışkanlıklarıyla, bağımlılıklarıyla güreşsin.
Birşey ona sürpriz olsun. Günlerinden birgünü, bir pakete sarılı olsun. Açılınca, içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. Bu gün üçyüzaltmışbeş'ten herhangi biri olsun. Öylesine bir pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde, unutulmaz bir salı saklasın. Öyle tahmini mümkün olmayan birşey olsun ki bu, hayatın zekasını anlatsın.
Bir hayali gerçek olsun. Bir hayale gözünü yumsun. Peşinden koşup, onu sobelesin. Hayalini kendinden saklamasın. Bir çizgi filmde olduğunu, herşeyin mümkün olduğunu unutmasın.
Bu duayı okusun. Kendi sesiyle duysun. Duası gerçek olsun.
Her kelimesine şükretsin. Tek satırına nazar değmesin. Amin.

Chopartypical dedi ki...

chop party typical dışardan bakılınca böyle bir saçma anlamı var.

esasen şopar tipikal derler. yada özkan de gitsin yahu :)